איך להעלים צלקת אחת ולתמיד?

ניתוח אף לגבר

צלקות הן אחת הבעיות הבריאותיות והאסתטיות שמטרידות מטולים רבים עד כדי הצורך להעלים אותן. זה יכול להיות במקום שגורם נזק לחופש התנועה ומציק בגלל גרדת או כאב מתיחת העור וזה יכול להיות מטרד אסתטי שפוגע בביטחון העצמי ובשלמות העור לטעמו של המטופל. מידת ההצטלקות, ההחלמה ועד כמה הצלקת יכולה להיעלם באופן טבעי משתנות מאדם לאדם. יש אחוז מסוים של אנשים שהצלקות שלהם נעלמות בתוך זמן קצר יחסית באופן טבעי. כל השאר זקוקים להתערבות טיפולית כדי להעלים צלקות קשות מניתוחים, פצעים או מתאונות עד העלמתן.

מהי צלקת וכיצד היא נגרמת? 

צלקת היא התגובה הטבעית של העור להחלמה לאחר טראומה, קרע בעור או מחלת עור שפוגעת בו. הפציעה גורמת לעור להיבקע ולמערכת ההגנה של הגוף להתחיל לתקן את הנזק כדי למנוע חדירה של מזהמים לתוך הגוף דרך הקרע במעטפת. היא נגרמת כתוצאה מכל נזק שנגרם לעור בגלל כוויות, פציעות בחפצים חדים, ניתוח, פצעים מוגלתיים כמו אקנה או זיהומים חריפים ועמוקים. כל פגיעה במעטפת מפעילה מיד מנגנוני הגנה של תאי העור שמתחילים להתרבות כדי לכסות על הקרע שנוצר. 

סוגי צלקות

הפגיעה שגורמת לצלקת גורמת לכמה סוגי צלקות לפי תגובת העור לכך במיקום הספציפי. זאת יכולה להיות התכווצות של העור במקום הפגיעה וזאת יכולה להיות צמיחה מואצת כדי לנסות לכסות על הפציעה. יש צלקת נורמלית שהעור שבה נחשב נורמלי ומשתווה בסופו של דבר לעור סביבה. יש צלקת אטרופית שנוצרת בגלל פגיעה בסיבי השריר או הקולגן והיא שקועה מעט. יש צלקת שנשארת אדמדמה, צלקת קלואידית שבה הקולגן מנסה לשקם את העור ולכן העור גדל בצורת גידול נפוח שמגרד ומציק, יש צלקת שמתכווצת ומגבילה את טווח התנועה בתוספת גירוד מציק.

מה חשוב לעשות ברגע הראשון שמתחיל הפצע? 

כלל, רצוי לטפל בצלקות בתוך כמה חודשים עד שנה מרגע שהן מתחילות ולפי הקטגוריה שהן שייכות אליה. מכיוון שיש לחכות עד שהעור מחלים ומתייצב צריך לשים לב לסוג הצלקת ולטפל רק באלה שכל עיכוב יכול להחמיר אותן. מכיוון שלכל עור יש יכולת החלמה משלו יש צלקות שצריך להתחיל לטפל בהן מיד עם היווצרותן, כמו צלקת קלואידית שמתנפחת ויוצרת גידול בשרני על העור. בצלקות אחרות שנגרמות בגלל פצעים יש לטפל כמה שיותר מוקדם בגלל השקיעה שלהן שיוצרת חור במקום, וכשזה מופיע בפנים הפגיעה האסתטית קשה. אמצעי טיפול נוסף הוא חבישת לחץ על המקום שבו מתפתחת הצלקת וכך מונעים ממנה לגדול ולהתנפח במקרה שזה סוג הצלקת שנוצר. הטיפול ניתן רק בשעות היום ומשולב עם משחות סיליקון שמונעות את צמיחת הצלקת. 

אילו משחות קיימות בשוק להעלמת הצלקת? 

יש כמה צלקות שאפשר לטפל בעזרת משחות כמו משחת סיליקון שמדכאת את הרקמות הצלקתיות ומונע מהן להתפתח. חובה להתחיל כמה שיותר מוקדם כדי שתהיה יעילה. חומרים שמכילים סיליקון יש גם ביריעות מיוחדות שלוחצים על הצלקת ובכך מונעים את המשך ההתפתחות שלה. חומר נוסף הוא חומצה היאלורונית שמזריקים לאזור וגורם לשיקום העור על ידי מילוי שקעים ולכן מתאים לצלקות שקועות. משחות וסוגי ג'ל שונים להעלמת צלקות טובים לצלקות חדשות סמוך ככל האפשר להיווצרותן כי צלקות ישנות זקוקות לשיטות יותר כירורגיות או קיצוניות להעלמתן.

תוך כמה זמן היא עוברת והאם תהליך ההחלמה כואב?

לכל אדם יש את משך ההחלמה שלו ולכל סוג צלקת יש את תגובה משלו. יש צלקות שלוקח להן זמן רב להחלים ואז הן גם כואבות, במיוחד אם מדובר בצלקת שבה העור אינו מתחזק בקלות ובמהירות והוא נשאר דק. זה קורה גם בצלקות שגורמות להתכווצות העור ולכן גם כואבת בכל פעם שמנעים את האיבר. יש טיפולים שונים כמו הזרקת סטרואידים או טיפול בהקפאה שמטפלים ברקמות המצולקות לאחר זמן כדי להקטין אותן בתהליך אטי אם כי לא להעלים אותן לחלוטין. טיפולים אחרים ושונים מותאמים לסוג הצלקת ויש להם סיכויים משתנים של הצלחה כמו ג'ל מיוחד, פילינג אגרסיבי, גלי רדיו ולייזר, ניתוחים מיוחדים לצלקות גדולות ועבות שאפשר לקלף מהן שכבות עור, חנקן נוזלי או שילוב של כמה שיטות יחד. המשותף לכולם הוא שמדובר בסיכויי הצלחה משתנים ולא תמיד העלמת הצלקת לחלוטין. 

גלילה לראש העמוד