הגדלה והרמת חזה

הרמת חזה

הרמת חזה

כל מי שאי פעם התעניינה בתחום יודעת שניתוחים וטיפולים להגדלת חזה הם עולם ומלואו, המציע מגוון עצום של אפשרויות בכל פרמטר אפשרי, החל מחומרי הגלם של השתלים, דרך בחירת המאכלים שאליהם מוכנסת "תמצית פלא" המגדילה את החזה למספר שבועות, ועד למשך ההשפעה של ההגדלה (נע בין יום אחד לשנים רבות). כך בין כל המושגים והאפשרויות, נוצר לא פעם בלבול בין שני מושגים מאד שגורים – הגדלה והרמת חזה.

אלא שחשוב להבין כי מדובר בשני טיפולים שונים, שאמנם הרבה פעמים נעשים יחד אך למעשה אלו שני תהליכים שונים במהותם, שבמרבית המקרים נדרש רק אחד מהם כדי להשיג אתה התוצאה המבוקשת. אז מהן בדיוק הגדלה והרמת חזה, מה ההבדלים ביניהן ומה האפשרויות הקיימות בכל אחד מהתהליכים? הנה כל הפרטים.

הגדלת חזה

נתחיל מההליך הנפוץ יותר שרובנו מכירים: ניתוחי הגדלת חזה אמנם יכולים להשתנות מאד ממקרה למקרה ולפי בחירתה של המטופלת עצמה כמובן, אך כל עוד מדובר בהליך כירורגי (ולא בנטילת תוספים או ביצוע תרגילי ספורט למיניהם), על פי רוב יהיה מדובר בהוספת נפח לרקמה הפנימית של השד – אם באמצעות סיליקון, תמיסת מי מלח, ג'ל פולימרי או אפילו שומן עצמי המוחדר לאזור בהזרקה. כל אלו נחשבים לפתרונות יעילים וניתנים לעיצוב מדויק למדי, בזכות הדמיות מקצועיות מקדימות וכן בזכות הידע והניסיון הרב שנצברו עם השנים בתחום. כאשר מדובר בשתלים של ממש, האפשרות לשלוט בגודל התוצאה הסופית היא כמובן מדויקת מאד, כיוון שהשתלים מיוצרים מראש בגדלים שונים כדי שהמטופל תוכל לבחור, יחד עם הרופא כמובן, את הגודל הנכון והמתאים לה.

הרמת חזה

כשאומרים הרמת חזה למעשה מתכוונים למקרים שמרבית הציבור עשוי להגיד עליהם במבט ראשון כי הם "קלאסיים" לניתוח הגדלת חזה בלבד, אך בדיוק לשם כך הוסמכו הרופאים הפלסטיקאים המומחים – כדי שיידעו לסווג כל מקרה לגופו ולקבוע האם אכן המקרה הנתון מצריך הגדלת או הרמת חזה, או לחלופין הגדלה והרמת חזה יחד. הרמת חזה למעשה נחלקת לכמה סוגים שונים של ניתוחים, כאשר שני המרכזיים שבהם הם הרמת של כל השד כלפי מעלה (כאמור עם או בלי שתל), או הרמת של הפטמה עם העטרה המקיפה אותה. במקרים כאלה נחתך האזור שמסביב לפטמה לחלוטין, והיא מועברת במלואה לאזור החדש – גבוה יותר ובמרכז השד. כמו כן, במקרים בהם הפטמה גדולה בצורה ניכרת והמטופלת מבקשת להקטין אותה, ניתן להעביר רק חלק ממנה כך שהיא לא רק תמוקם גבוה יותר, אלא גם תהיה קטנה יותר מאשר בעבר.

מתי מתבצע כל אחד מהניתוחים?

מקובל להגיד שניתוחי הגדלת חזה מתאימים במיוחד למי שיש לה חזה קטן במיוחד, או לחלופין למי שסובלת מחזה נפול – אלא שבמיוחד המקרה השני, ולפי גודלו וצורתו הייחודית של השד, עשוי להיות מתאים דוקא לניתוח הרמת חזה, ולא להגדלה. במקרים של חזה נפול לאחר לידות והנקות (ובמיוחד חשוב להקפיד על פניה לתהליך לאחר סיום הלידות וההנקות), בהחלט ניתן לשקול יותר לחיוב הגדלה והרמת חזה יחד, וזאת לאחר שבהרבה מקרים החזה "התרוקן" באופן משמעותי וכן מראהו חסר בצורה ניכרת.

לנשים שנמצאות בשלב שלפני הלידות וההנקות, חשוב להבין כי לא מדובר בגזירת גורל שכן כל אישה מגיבה אחרת לתהליכים ההורמונליים והפיזיים המתרחשים בגופה, וייתכן כי במקרה שלכן לא ייראו בהכרח שינויים מהותיים במבנה החזה לאחר תקופת ההריונות. יתרה מכך, אם אתן סובלות כבר היום ממראה החזה שלכן ומעוניינות לשנות זאת, כדאי ורצוי להיוועץ עם רופא פלסטיקאי מומחה כדי לבדוק האם במקרה שלכן מדובר במבנה אנטומי שניתן לשנותו כבר היום, או שעדיף דוקא לחכות. בין כך ובין כך, נשים הסובלות ממראה של פטמה נפולה במיוחד – בין לפני לידות והנקות ובין אחרי – מומלץ לקבוע פגישת התאמה להרמת חזה, ולו רק כדי לקבל מידע אמיתי ומדויק וכך לקבל החלטה מושכלת יותר בנוגע לביצוע (או אי ביצוע) התהליך.

תהליך ההחלמה

אמונה רווחת הנפוצה במיוחד בקרב נשים טוענת כי תהליך ההחלמה מניתוחי הגדלה והרמת חזה הם קשים וארוכים במיוחד, שכן הם משלבים את כל הפרמטרים יחד – אך האמת היא שבכל ניתוח נעשים מהלכים שונים זה מזה, ובמיוחד כאשר מדובר על הגדלה והרמת חזה משולבת ולא הגדלה בלבד, טווח האפשרויות לביצוע ההליך הוא למעשה גדול ומגוון מאד, כמו גם העובדה שכל אישה ואישה מגיבה אחרת לניתוח על פי שלל פרמטרים. לכן קשה מאד לקבוע שההחלמה מניתוח הגדלה והרמת חזה תהיה ארוכה או כואבת יותר מזו של הגדלת חזה בלבד, כמו שלא יהיה בהכרח קשה להחלים מניתוח הגדלת חזה קלאסי, כמו גם העובדה שהחלמה מכל ניתוח שהוא אינה ניתנת להשוואה בין המטופלים השונים. לכן חשוב להיוועץ עם רופא מומחה, ולאחר שיחת בירור אודות מצבה הרפואי הכללי של המטופלת לקבל יותר מושג בנוגע לניתוח ולהחלמה ממנו.

גלילה לראש העמוד