הקטנת חזה

תוכן עניינים מהיר

אם יש לך חזה גדול באופן שאינו פרופורציונלי, וגורם לכאבי צוואר וגב, או לתסמינים גופניים אחרים, יתכן שכדאי לך לשקול ניתוח הקטנת חזה. רוב הנשים שעוברות הליך זה מרוצות מאוד מהתוצאות, וגם גברים עם מצבים כמו גינקומסטיה, מצב שבו החזה שלהם מוגדל באופן חריג, עשויים להפיק תוצאות יעילות מההליך.

היות וניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח חשוב, כדאי להבין מהם היתרונות, הסיבוכים האפשריים ואיך נראית תקופת ההתאוששות.

מתחילים עם ייעוץ מקדים להליך הקטנת חזה

לפני ניתוח הקטנת חזה, מתקיימת פגישת ייעוץ ראשונה עם המנתח הפלסטי. במהלך הפגישה, תתבקשי לפרט את ההיסטוריה הרפואית שלך, כולל אם עברת הליכים להסרת גושים מהשד או לא, או שיש לך מצבים רפואיים אחרים המשפיעים על הסיכויים שלך לעבור את ההליך בהצלחה. המנתח ישאל גם לגבי ההיסטוריה הרפואית המשפחתית שלך.

חשוב שתהיי פתוחה לחלוטין עם המנתח לגבי ההיסטוריה הרפואית שלך ולמה את מבקשת לעבור הליך הקטנת חזה. היי מוכנה לדון בכל הסוגיות הרגשיות הנוגעות להתמודדות שלך עם חזה גדול מדי, איך את מרגישה מבחינה גופנית וכל המצבים הגופניים שיש לך.

כל ניתוח מתחיל עם בדיקה גופנית מקדימה

המנתח הפלסטי יצלם תמונות של החזה שלך, יבצע מדידות וידבר איתך על כמות רקמות החזה שתצטרכי להסיר על מנת להשיג את מטרתך. הוא יסביר לך גם על ההכנות לניתוח וביחד תתכננו את תקופת ההחלמה. יתכן גם שתתבקשי לעבור בדיקת ממוגרפיה לפני הניתוח.

במהלך הייעוץ, המנתח ישאל לגבי הרגלי חיים, כולל האם את מעשנת או לא, ואילו תרופות את לוקחת בהווה. הוא ימליץ לך לעשן למשך פרק זמן של שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח על מנת להבטיח ריפוי תקין. 

עוד קצת הכנה ואת מוכנה לניתוח

יתכן שתתבקשי להפסיק להשתמש בתרופות מסוימות, כמו אדוויל או תרופות אנטי דלקתיות שונות. המנתח ייתן לך גם הוראות ספציפיות הנוגעות להכנה לניתוח, בהתאם לממצאי הבדיקה הגופנית וההיסטוריה הרפואית שלך.

איך מתבצע ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מתבצע במרכז רפואי על בסיס אשפוז, כלומר, ללא שהייה למשך הלילה, או שבהתאם למצבך הרפואי האישי, תתבקשי להישאר לפחות ללילה אחד בבית החולים. בשני המקרים, תקבלי הרדמה כללית, מה שאומר שאת הולכת "לישון" במהלך כל הניתוח.

הניתוח נמשך כשעתיים עד חמש שעות, ולעתים יותר זמן. המנתח יבצע חתך סביב הפטמה, ואז כלפי מטה על החזה, בצורת חור מפתח. ביחד עם צוות חדר הניתוח, יוסרו רקמות עודפות של עור ושומן, והפטמה תמוקם במיקום חדש. המנתח עשוי להשתמש בצינורות ניקוז ואז יתפור את החזה ויעטוף אותו בתחבושת מיוחדת. ברוב המקרים תתבקשי לחגור חזייה כירורגית.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

יהיה עלייך לקחת לפחות שבוע חופשה מהעבודה או מהלימודים לאחר ניתוח הקטנת חזה. חלק מהנשים זקוקות לשבועיים מנוחה, אך כל מצב משתנה. המנתח ינחה אותך לגבי פגישות מעקב להסרת התחבושות והתפרים. במהלך תקופת ההתאוששות, תתבקשי להפסיק את הפעילות הגופנית המאומצת לפחות למשך חודש לאחר הניתוח.

לאחר ניתוח הקטנת חזה, את יכולה לצפות לתופעות לוואי כמו עייפות וכאבים בחזה, אבל זה נורמלי. המנתח ייתן לך משכך כאבים לבליעה על מנת להקל עלייך במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח. כדאי גם להימנע מהרמת משאות כבדים.

חלק מהנשים חוות תגובה רגשית, כמו תחושת דיכאון לאחר הניתוח. זוהי תופעת לוואי שיכולה להיות רגילה, אך הקפידי לספר לרופא על כל הדאגות שלך.

תופעות לוואי וסיבוכי ניתוחי הקטנת חזה

צלקות הן תופעת לוואי רגילה של ניתוח הקטנת חזה, והן ייעלמו עם הזמן, אך לעולם לא ייעלמו לחלוטין. אם תרימי חפצים כבדים מוקדם מדי לאחר הניתוח, הצלקות יחמירו. במקרים נדירים, חלק מהנשים סובלות מסיבוכים מסוימים, כמו ריפוי שאינו מספק באזור הפטמה, במצב שעשוי לדרוש השתלת עור.

אם לאחר הניתוח את חווה את הסימנים או הסיבוכים הבאים, פני מיד לרופא:

  • זיהום ביום הראשון לאחר הניתוח, כולל אדמומיות, תחושת רוך או נפיחות חריגה באזור הניתוח, או חום גבוה.
  • אם יש לך הפרשות חריגות מאזור החתך, כולל מוגלה, את חייבת לקבל טיפול רפואי מידי.
  • אם אחד מהתפרים יוצא לפני פגישת המעקב הראשונה שלך, חשוב שהרופא יידע על כך.

בשורה התחתונה, חושבת שניתוח הקטנת חזה מתאים לך?

ניתוחי הקטנת חזה נחשבים להליכים פלסטיים נפוצים ביותר, ואיגוד המנתחים הפלסטיים בישראל מדווח על שיעורים של 1954 ניתוחים שבוצעו בישראל בשנת 2018, להקטנת חזה בלבד. נשים בכל הגילאים עוברות את ההליך, למרות שהוא די נדיר אצל נשים מתחת לגיל 18, מכיוון שמנתחים רוצים להיות בטוחים שהחזה הפסיק לצמוח. 

גם נשים שמתכוונות ללדת או להמשיך ללדת, צריכות לקחת בחשבון כי אחד הסיכונים האפשריים הקשורים לניתוח הוא חוסר יכולת להניק.

אז נכון, אין הנחיות ספציפיות לגבי השאלה מה נחשב לחזה "גדול מדי" כדי להצדיק את הניתוח, אבל אם את סובלת מכאבי צוואר, גב וכתפיים, בעיות שינה, חוסר יכולת לבצע פעילות גופנית וחוסר ביטחון במצבים אינטימיים וחברתיים, ואת במצב בריאותי טוב, אין סיבה שתמשיכי לסבול.

 

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד