טיפים לטיפול באקנה

Screenshot_19

אנחנו נוטים לקרוא לה 'פצעי בגרות', אך תופעת האקנה יכולה להופיע בכל גיל, גם בגילאים מבוגרים הרבה יותר. מהות האקנה היא הפרשה מואצת של שומן מבלוטות החלב בעור, אשר במקום להתנקז אל פני העור, הולך ומצטבר בכיסונים תת עוריים בשם קומדון – הלוא הם בצעי הבגרות. ברובם המכריע של המקרים, מדובר בתופעה מתמשכת אבל נסבלת וחולפת. ישנם מקרים בהם התופעה באה לידי ביטוי בצורה קשה, מותירה צלקות ואף נמשכת עוד שנים רבות מעבר לגיל ההתבגרות. אצל מבוגרים יכולה התופעה להופיע בעיקר בשל בעיות הורמונליות, כתגובה למצבי דחק, כתופעת לוואי לתרופות מסוימות או בשל בעיה גנטית.

טיפול אפקטיבי באקנה – הטיפים החשובים

האקנה היא בעיה שאינה מגיבה למרבית הטיפולים ונותרת בשלה לאורך זמן, אבל עם התנהלות נכונה ניתן בהחלט להפחית את היקף התופעה ולזרז את פתרונה. להלן מספר טיפים חשובים שיסייעו לכם בכך:

  1. היגיינה מרבית – כיסי השומן מתחילים ככיסים סטריליים עם שומן בגוון לבן, אלא שהזדהמות השומן היא שמובילה להתפתחות הפצע האופייני. כדי להימנע מכך, יש להחליף ציפית לכרית ומגבת פנים בכל יום, להימנע בכל מחיר מחיטוט בפצעי האקנה ולהימנע ממגע בעור הפנים בכלל. אצל נשים, יש להקפיד על שטיפת כלי האיפור עם מי סבון אחת לשבוע.
  2. מוצרים טיפוליים – מוצרים המבוססים על בנזואיל פרוקסיד, חומצה רטינואית, רואקוטן, קוראטן וחומצה סליצילית, יכולים בהחלט לסייע במניעת הזדהמות הקומדונים ובמניעת או הפחתת התפתחות פצעי האקנה.
    כל המוצרים המבוססים על חומרים אלה יכולים לסייע אך יכולים גם לגרום לגירויים חמורים ולתופעות לוואי מגוונות. על כן, חשוב מאוד להתאים את התכשיר למטופל ובמיוחד להתאים את המינון ולא לחרוג ממנו, תוך הגדלת המינון מרמה נמוכה בהתחלה ובהדרגה כלפי מעלה בהמשך הדרך. ייעוץ מקצועי יכול לסייע במקרה זה ועל פי הצורך, ניתן גם לעשות ניסוי וטעייה עד שתגיעו לתכשיר המתאים ובמינון המתאים ביותר עבורכם.
  3. איפור ואקנה קוסמטיקה – שימוש יתר בקרמים ותכשירי בסיס כמו מייק אפ, עלול בהחלט להוביל להתפתחות אקנה הקרוי אקנה קוסמטיקה. אם את רגישה לתכשירים אלה, תוכלי לבחור מוצרי איפור שעליהם מצוין במפורש שהם אינם קומדוגניים ובכל מקרה, שימי לב שאף תכשיר איפור שאת מיישמת על פנייך אינו מכיל את החומרים הבאים: לנולין (על גרסאותיו השונות), שמן מינרלי, שמן שומשום, איזופרופיל מיריסטט/ פלמיטאט או וזיליניום.
  4. טיפול טבעי – טיפול טבעי באמצעות אבץ וחומצה פנטטונית יכול בהחלט לסייע להתמודדות עם אקנה. המדובר במינרל (אבץ) ובוויטמין B5 (חומצה פנטטונית), אותם ניתן ליטול בדמות תוספי תזונה וכמוסות ייעודיות, אם כי גם במקרה זה ובמיוחד לגבי החומצה הפנטטונית, מומלץ להקפיד מאוד על מינון מתאים.
  5. אנטיביוטיקה – במקרים בהם לא ניתן להתמודד עם תופעת האקנה באף תצורה יעילה אחרת, ניתן ליטול מינון נמוך של אנטיביוטיקה לאורך זמן כאמצעי להפחתת רמת ההזדהמות של הקומדונים. טיפול זה נותן את השפעתו כל עוד האנטיביוטיקה אכן נצרכת וכמו בכל מקרה אחר, צריכת אנטיביוטיקה לאורך זמן יכולה להוביל לתופעות לוואי בלתי רצויות שונות. על כן, מומלץ לפנות לרופא לפני בחירה באופציה זו ולוודא שמדובר באמת בברירה האחרונה העומדת בפניכם.

ולבסוף, המון סבלנות והמון הקפדה על כללי ההתנהלות עם האקנה, יסייעו לכם לצלוח את הבעיה בשלום.

המאמר נכתב באדיבות GIGI.
https://gigi.co.il/

גלילה לראש העמוד