כמה זמן מנוחה צריך אחרי מתיחת בטן?

Depositphotos_10200423_s-2019 (1)

משך זמן ההחלמה הדרוש לכם תלוי בכמה גורמים בניתוח. יתכן שתלכו הביתה לאחר ההליך הכירורגי, אך תזדקקו לעזרה בבית למשך מספר ימים, במיוחד אם יש לכם ילדים קטנים. תתבקשו ללבוש בגד דחיסה במשך ארבעה עד שישה שבועות לאחר הניתוח כדי להחזיק את הבטן במקום בזמן שהיא מחלימה, ותצטרכו לבקר את המנתח מספר פעמים במהלך השבועות הראשונים שלאחר ההליך.

חזרה לעבודה אחרי מתיחת בטן

כאשר אתם מתכננים מתיחת בטן, תצטרכו לשקול כמה גורמים שישפיעו על זמן החזרה לעבודה. אתם יכולים להתחיל עם הבריאות והכושר הכללי שלכם. זה עשוי להשפיע על כמה זמן ייקח לכם להחלים. גורם נוסף הוא העבודה דלכם. אם יש לכם עבודת דלפק, ייתכן שתצטרכו 10 – 15 ימי מנוחה לאחר הניתוח לפני שתחזרו לעבודה.

אם העבודה שלכם דורשת יותר פעילות גופנית, כמו עבודת כפיים, ריקוד או שעות על הרגליים, ייתכן שתצטרכו לחכות זמן רב יותר. הקונצנזוס הכללי הוא שלרוב נדרשים שבועיים של חופשה מהעבודה. גם אם תוכלו לחזור כמה ימים קודם לכן, עדיף להתכוונן לשבועיים בערך, לכל מקרה שלא יהיה. 

עישון הוא גורם מפתח בהתאוששות גופכם לאחר ניתוח גדול. הכימיקלים בעשן הסיגריות מפריעים לריפוי כלי הדם, מה שעלול להיות בעל השלכות חמורות. כדי להימנע מסיבוכים אלו, על המעשנים להפסיק לפחות ארבעה עד שישה שבועות לפני ואחרי הניתוח. זו אולי הזדמנות טובה להפסיק כבר לתמיד.

מתיחת בטן הוא ניתוח גדול

כשתהיה לכם התייעצות עם מומחה, תעברו בדיקה מפורטת ותצטרכו לענות על כמה שאלות לגבי ההיסטוריה הרפואית שלכם, כל התרופות שאתם נוטלים ותוספי תזונה. הוא עשוי גם לצלם את הבטן שלכם ולדון איתכם בציפיותיכם. חשוב שיהיו ציפיות ריאליות על מנת שתהיו מרוצים מהתוצאות. בעזרת תמונות דיגיטליות, ייתכן שתוכלו לראות כיצד תיראו אחרי ההליך ולבצע התאמות לפני הניתוח בפועל.

תכנון הזמן לניתוח זה דבר חשוב. לא תרצו לעשות נסיעה ארוכה במשך כמה שבועות לאחר ההליך. פעילות מוקדמת מדי היא הגורם העיקרי לסיבוכים. הניתוח יתבצע במרכז ניתוחים או בית חולים, ותזדקקו להרדמה כללית. ההליך לוקח מספר שעות לביצוע.

למרות שהפרטים המדויקים של כל הליך משתנים, החתך נעשה מעצם האגן לעצם האגן השנייה הנמצאת על הבטן. העור העודף מוסר והשרירים הבסיסיים מהודקים. העור מוחלף והטבור ממוקם מחדש. מבצעים ניקוז והחתך נסגר באמצעות דבק כירורגי. ילבישו לכם בגד דחיסה לפני שתתעורר.

במקרים מסוימים יתכן שלא יהיה צורך בניקוז, אך אם עברתם שאיבת שומן בבטן יחד עם הניתוח, סביר יותר שתזדקקו לניקוז לריפוי נכון. שאיבת שומן בבטן התחתונה משולבת לעיתים קרובות עם ניתוח מתיחת בטן. ניתן לעשות גם שאיבת שומן בירכיים, שאיבת שומן ברגליים או שאיבת שומן בפנים.

מי מועמד טוב למתיחת בטן?

מתיחת בטן היא ניתוח שמשנה את צורת גופכם. זה לא פתרון להרזיה. זה נחשב טוב לעבור מתיחת בטן לאחר שהורדתם במשקל ככל האפשר לפני הניתוח. אנשי המקצוע עשויים לעזור לכם לרדת במשקל באמצעות הדרכה תזונתית ומאמנים אישיים בכדי לגרום לכם להיות בכושר, כך שיהיה לכם סיכוי טוב יותר להחלמה מהירה יותר לאחר הניתוח.

מומלץ לבצע מתיחת בטן אם אתם עונים על אחד הקריטריונים הבאים:

  • עברתן מספר הריונות או ירדתם במשקל רב ואינכם מסוגלים להסיר את כל כיסי העור באמצעות פעילות גופנית ודיאטה בלבד.
  • מוכנים לשמור על אורח חיים בריא באמצעות תזונה ופעילות גופנית לאחר הניתוח
  • אין לכם בעיות קרישת דם
  • עמדתם בכל הכישורים הנ"ל והייתם רוצה לשפר את המראה שלכם
  • לא מעשנים או נוטלים תרופות מדללות דם

סוגי הליכי מתיחת בטן

כדאי לזכור כי ישנם סוגים שונים של הליכי מתיחת בטן. מתיחת בטן מסורתית היא ניתוח בטן מלא. מתיחת בטן מורחבת נקראת לרוב הרמת גוף תחתון. הליך זה מעצב מחדש את הבטן, הירכיים, הירך והישבן. הליך מיני מתיחת בטן משאיר צלקת קצרה והוא כולל ניתוח בטן עם חתך קטן.

ישנן מספר אפשרויות שמשתלבות עם מתיחת בטן. לדוגמה, מטופלים רבים מקבלים את היתרון של שאיבת שומן בכדי להסיר כיסי שומן זעירים שאינם מוסרים באמצעות פעילות גופנית או ניתוח. מתאר גוף שאינו כירורגי בטכניקות מיוחדות עשוי להועיל לנשים שאינן מוכנות לניתוח גדול.

ההחלמה שונה עבור כולם

אם אתם שוקלים לבצע מתיחת בטן, חשוב לשקול מה יהיה זמן ההחלמה. ההחלמה שלכם תהיה תלויה במספר גורמים, כולל גילכם, בריאותכם ומשקל גופכם. זה יהיה תלוי גם בסוג מתיחת הבטן שתעשו.

זה טבעי לרצות לקפוץ חזרה למצב הרגיל לאחר הניתוח, אך חשוב לתת לגופכם זמן להחלים. יתכן שתצטרכו להישאר בבית החולים כמה שעות לאחר הניתוח, או שהמנתח שלכם עשוי להשאיר אתכם ללילה אחד או יותר. וברגע שאתם עוזבים את בית החולים, ההחלמה האמיתית מתחילה. הנה מה שאתם צריכים לדעת.

ציר זמן להחלמה

אתם רוצים להבין את מסגרת הזמן להתאוששות שלכם, כך שיהיה לכם מספיק זמן להחלים ותוכלו לקחת הפסקה מהיבטים מסוימים בחייכם. הקפידו לעשות את הסידורים הנכונים ולהיות מוכנים לחלוטין לתקופת ההחלמה.

הניקוז שלכם יישאר בכמה ימים לאחר הניתוח. יוצג לכם כיצד לטפל ולרוקן אותו. סביר להניח שתצטרכו לקחת אנטיביוטיקה וחומר נוגד קרישה בזמן שהניקוז שלכם נמצא במקום. תלבשט גם קלסר בטן במשך כשישה שבועות. זה עוזר להימנע מהצטברות נוזלים ועוזר לתמוך בבטן.

בעוד שתקופת ההחלמה בדרך כלל קצרה יותר ל"מיני" מתיחת בטן, עדיין תצטרכו להימנע מפעילות מאומצת במשך שישה שבועות לפחות. זה כולל כל פעילות גופנית נמרצת או הרמה כבדה.

גלילה לראש העמוד