מתיחת בטן היקפית

תוכן עניינים מהיר

אם תשאלו את מרבית האנשים האם הם היו מעוניינים לבצע ניתוח, ברגע זה ממש, כדי לשפר את תחושתם ואם הדבר היה נחוץ כמובן – סביר להניח שהם היו אומרים כן, למרות החששות הטבעיים המלווים בכך. אך כאשר מדובר על ניתוחים פלסטיים, ובפרט בקרב אנשים ונשים הסובלים מאד ממראה הגוף שלהם, התשובה הרבה פעמים תהיה מתחמקת והססנית עד כדי שלילה מוחלטת של האפשרות, וזאת כמעט תמיד בשל החשש מביצוע ניתוח "שלא לצורך".

אלא שהצורך הרבה פעמים הוא קריטי ממש לתחושה הטובה ואפילו להתנהלות היומיומית, ומשום מה מועמדים מושלמים לטיפול נוטים לייחס לכך חשיבות מעטה מדי. אז בדיוק לשם כך התכנסנו, כדי לספר על אופן הביצוע ובעצם על כל מה שחשוב לדעת בתהליך של ניתוח מתיחת בטן – ובאופן ספציפי יותר – מתיחת בטן היקפית.

מהי בעצם מתיחת בטן היקפית?

בשונה מהניתוח הבסיסי והמצומצם יותר (המכונה לא פעם "מיני מתיחת בטן") ניתוח מתיחת בטן היקפית מיועד לאנשים ונשים שמעוניינים להסיר לא רק רקמות עור ושומן מיותרות מהיקף הבטן (באופן שלרוב מותח אותה מלמעלה למטה), אלא למעשה על שילובו של תהליך נוסף בניתוח, שבו מצומצמים גם עודפי שומן ושאריות באזור העליון יותר בסביבת הטבור. אורכו של ניתוח כזה הוא מטבע הדברים ארוך יותר, וכן הוא נחשב למורכב מעט יותר בשל היקפו הנרחב יותר, אולם עדיין הוא נחשב כמובן לתהליך בטוח ויעיל, כל עוד מקפידים לבחור במנתחים מקצועיים ומנוסים, ונוקטים בכלל אמצעי הזהירות וההכנה המוקדמת הנכונה.

איך זה עובד בפועל?

במהלך הניתוח מצומצמים למעשה שיפולי הבטן באמצעות שלושה שלבים בסיסיים: הסרה של רקמות העור העודפות, לאחריה הסרת רקמות השומן ולבסוף קשירת השרירים יחד, כדי לצמצם את חלל הבטן. אלא שבמקרים של מתיחת בטן היקפית למעשה מתווסף שלב נוסף, בו גם הטבור עצמו מוסט בחזרה למיקום גבוה יותר, וזאת תוך ניקוב חור ייעודי לכך במיקום החדש ושמירה על כלי הדם שסביבו. בנוסף, בניתוח מסוג שכזה בדרך כלל יוסרו חלקים נרחבים יחסית של עור ושומן, וכל אלו יחד משפיעים הן על משך זמן הניתוח והן על מורכבותו, שהיא מעט יותר גדולה ביחס לניתוח "מיני".

התאוששות מהניתוח

כל ניתוח בטן נחשב למעט מורכב, אך יש לזכור כי בשום מקרה לא מדובר בפלישה לחלל הבטן חלילה ולאיברים הפנימיים. לכן, לרוב ניתן לשכך את הכאב שעשויים המטופלים להרגיש לאחר הניתוח באמצעות תרופות שגרתיות, הניתנות בבתי מרקחת גם ללא מרשם רופא. חשוב לציין כי בשל צמצום שטח השרירים מטופלים רבים עשויים לחוש בכאבים במהלך הנשימה במיוחד בימים הראשונים, אולם תרגול נכון של שאיפה ונשיפה הוא קריטי להבטחת ההחלמה כסדרה, ובעיקר מניעת קשיי נשימה אפשריים בעתיד.

עוד יש לציין כי כמו בכל ניתוח ובפרט כזה שנעשה באזור הבטן, יש לעקוב באופן קפדני אחר הנחיות הרופאים, ובכל מקרה שבו מתעוררת תופעת לוואי חדשה שאמורה לעורר חשד מבחינה רפואית, יש ליידע על כך מיידית את מי שטיפל בכם – בין בזמן ההתאוששות בבית החולים ובין בתקופת ההחלמה בבית. עם זאת תשמחו לגלות שלאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית אפשר ומומלץ לחזור ללכת ממש בשעות הראשונות שאחרי היציאה מחדר הניתוח, וכן ניתן לחזור לעבודה ולשגרת היומיום לאחר כשבוע – ולאחר כחודש אפשר גם לחזור לעשות ספורט באופן מתון.

תוצאות הניתוח

השאלה הגדולה שכולם רוצים לדעת היא האם הניתוח "יעבוד" עליהם. התשובה לכך כמובן משתנה ממקרה למקרה ובהתאם לתנאיו הפיזיים של כל מטופל ומטופל, אולם בהחלט ניתן לשפר את התוצאות על ידי "עבודת הכנה" מראש: שמירה על דיאטה נכונה במשך זמן ממושך ובמשקל גוף יציב, לצד פעילות גופנית טרום ביצוע הניתוח יבטיחו תוצאות טובות יותר, וכמובן גם שמירה על כל אותם מאפיינים בתקופה שלאחר הניתוח – וגם בשנים הרבות שיבואו בהמשך.

מבחינת הצלקות שיופיעו על הבטן, יש לציין כי בכל מקרה של מתיחת בטן יהיה מדובר על סימן של חתך אופקי בחלל הבטן התחתונה (אל דאגה, הרופאים מקפידים שהוא יהיה מתחת לקו התחתונים), כאשר אורך הקו יהיה תלוי בכמות עודפי השומן והעור שהוסרו. בנוסף, במקרי מתיחת בטן היקפית תישאר גם צלקת נוספת – היוצאת מקו הצלקת האופקית התחתונה כלפי מעלה בקו אנכי (בצורה T הפוך). צלקת זו היא לרוב קטנה באופן משמעותי מהצלקת האופקית, כאשר היא מגיעה בדרך כלל עד קו הטבור. במקרים מסוימים תיתכן גם צלקת קטנה סביב הטבור עצמו, מאחר שגם הוא הוזז למיקום חדש.

שמירה על בריאות ומראה רזה לאורך זמן

הדגש האחרון ואולי החשוב ביותר שיש לזכור בכל הנוגע לניתוחים פלסטיים ולמתיחת בטן בפרט, הוא הבחירה ברופאים מוסמכים ומומלצים בלבד. כל הליך שאתם מתעתדים לעבור חייב לעבור אישור מוסמך וייעודי לכך, וזכותכם לשאול ולבקש לראות את ההוכחה לביצוע הפעולות המתאימות כמו גם להסמכתם הספציפית של הרופאים. שיתוף הפעולה ביניכם ובין הרופא חשוב מאין כמוהו, והוא משפיע באופן ישיר על מידת האמון והבטחון שתתנו בו. לכן אל תתפשרו על מי שאינו נראה לכם מתאים, ופנו רק לאיש המקצוע שאתם בטוחים שתרגישו אצלו כי אתם מצויים בידיים הטובות ביותר.

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד