ניתוח אף

תוכן עניינים מהיר

כשמדברים על אסתטיקה ויופי אי אפשר לפספס את תפקידו המשמעותי של האף, האיבר הבולט ביותר בפנים שלנו, תרתי משמע. האף הוא כרטיס הביקור שלנו, בין אם הוא ישר, נשרי, סולד, עקום או גלי, הוא תמיד יהיה הדבר הראשון שבן שחתינו ישים אליו לב. לא פלא שניתוחי אף הם בין הניתוחים הפופולריים הקיימים היום בשוק, בעזרתם אפשר להשיג את אף החלומות. בעצם, הניתוח מאפשר לפסל את האף כך שזה יתאים לפרופורציות של הפנים, למראה הכללי ואפילו לאופי של המטופל. אך לניתוח כזה יפנו לא רק למען שדרוג המראה החיצוני, אלא גם בגלל סיבה רפואית.

הכנה לניתוח

בין אם ההחלטה לגשת לניתוח אף נעשתה במטרה לשנות את צורתו ואת גודלו, ובין אם הסיבה לניתוח היא רפואית, כמו יישור מחיצת האף בשביל לאפשר לאוויר זרימה חופשית ולהקל על הנשימה, חשוב להתכונן אליו בהתאם. בנות יכולות לגשת לניתוח זה אחרי גיל 16 ובנים לא לפני גיל 17. הסיבה לכך היא התפתחות האף שעד גיל זה ממשיך לגדול ולהתעצב. אבל אחרי שהאף סיים להתפתח אפשר לפסל אותו כרצוי.

הצעד הראשון לקראת הניתוח, לאחר קבלת ההחלטה כמובן, היא פגישה עם המנתח ושיחה אתו. חשוב להסביר ולפרט מה בדיוק הציפיות מהניתוח ומה התוצאה שהייתם רוצים לקבל. המנתח בתורו יסביר מה המקסימום שאפשר להשיג בניתוח. לא תמיד זה יהיה בדיוק מה שציפיתם אבל חשוב לזכור שהמנתח יעשה את המרב בשביל להגיע לתוצאה שתבקשו. אחרי השיחה, הרופא יבדוק את האף, יראה עד כמה אפשר לפסל אותו ואם הניתוח לא ייצור בעיה עתידית בזרימת האוויר. השלב הבא יהיה בדיקות דם ובדיקת דרכי הנשימה, ובשבועיים שלפני הניתוח המטופל יצטרך להפסיק לעשן ולקחת תרופות מדללות דם. את הדברים האלה הרופא מסביר בצורה מפורטת בזמן פגישת הייעוץ.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית או הרדמה מקומית וטשטוש עמוק. ההבדל בין שתי השיטות לא גדול בשביל המטופל אבל כן משמעותי למנתח. במקרה של הרדמה מלאה ימוקם צינור בתוך פיו של המנותח ויסתיר חלק מהפנים. רופאים רבים יעדיפו לנתח בלי ההפרעה הזאת, בשביל שיהיה להם יותר קל להתאים את צורת האף החדשה לפנים של המטופל.

קיימות שתי שיטות לניתוח אף: שיטה סגורה ושיטה פתוחה. השיטה הסגורה נפוצה יותר ובמהלכה החתך נעשה בחלק הפנימי של הנחיריים ולא משאיר שום צלקות חיצוניות נראות לעין. בשיטה החיצונית נעשה חתך קטן נוסף בבסיס האף, מה שישאיר צלקת קטנה שתיעלם הם הזמן. בשיטה החיצונית  משתמשים בדרך כלל רק לניתוחים מסובכים שדורשים מהרופא נקודת גישה נוספת, והשיקום אחרי ניתוח כזה הוא מעט ארוך יותר. שיטה פתוחה תתאים לניתוחים חוזרים ולמקרים מסובכים כמו שיקום אף אחרי פציעה. ניתוח אף יכול להיות גם משולב ולהוות תיקון של מחיצת האף או הקונכיות, אשר תזוזות בהם מפריעות לנשימה, יחד עם ניתוח אסתטי לשיפור המראה החיצוני. אם יש צורך לבצע את שני הניתוחים עדיף לעשות אותם בפעם אחת ולא לחזור אל שולחן הניתוחים פעם אחר פעם.

במהלך הניתוח הרופא חושף את שלד האף ועובד אתו ישירות – משייף או שובר חלקים שצריך להקטין ומשתמש בחלקי סחוס, במידה וצריך להוסיף נפח באזור מסוים. חלקי הסחוס האלה נלקחים ממקומות אחרים באף. תהליך זה זהה בשתי שיטות הניתוח ולאחריו הרופא משתמש בתפרים מסיסים, כך שלא יהיה צורך לחזור אליו להורדת התפרים. הצעד האחרון הוא הנחת סד גבס על גשר האף בשביל לקבע את התוצאה. לפעמים הרופא ימקם גם טמפונים בתוך הנחיריים בשביל לשמור על הצורה שהתקבלה. בכל אלה יהיה צורך רק זמן קצר ואפשר יהיה להוריד אותם אחרי תקופת ההחלמה.

למה לצפות אחרי הניתוח

אז אחרי ששעתיים השתזפתם על שולחן הניתוחים הגיע הזמן להתאושש ולהביט במראה. הימים הראשונים לא יהיו מזהירים: האף יהיה מכוסה בסד גבס ומתחת לעיניים יהיו "פנסים" כהים. הכאב שיגיע לרוב יהיה נסבל ואפשר לטפל בו בעזרת משככי כאב. מה שאי אפשר להעביר בעזרת תרופות זו נפיחות וקשיי נשימה שילוו אתכם בימים הראשונים שאחרי הניתוח. יכולות להופיע גם תחושות מוזרות נוספות – רגישות יתר באזור המנותח, הפרשת נוזלים, גרד ואפילו שינויים בקול. כל אלה יחלפו לבד תוך מספר ימים עד מספר שבועות, תלוי במהירות ההחלמה וסוג הניתוח שאותו עברתם.

כמובן שצריך לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בניתוח. נתחיל מהניתוח עצמו שיכול להיות "יותר מידי" ולגרום לאף לאבד את המראה הטבעי שלו. בשביל למנוע את זה חשוב להקשיב להמלצות של הרופא ולהתאים את הציפיות למבנה הפנים ואפשרויות הפיסול של האף שלכם ספציפית. התחושה באף יכולה להעלם ואפילו חוש הריח, אך אל דאגה, הם יחזרו בהדרגה תוך כדי ההחלמה. במקרה והניתוח גרם לקשיים בנשימה בגלל תזוזה של המחיצה, הגדלה של הקונכיות או הצרת נחיריים, יכול להיות שתצטרכו להגיע לניתוח חוזר, אבל את זה אפשר יהיה לעשות רק אחרי שנה, אחרי שהאף יתגבש בצורתו החדשה. החדשות הטובות הן שסיבוכים קשים כמו דימומים וזיהומים משמעותיים נדירים מאוד. בכל מקרה שתסמינים אלו או אחרים מופיעים חשוב לגשת לרופא ולספר לו עליהם.

חזרה לשגרה

תוך 10 ימים תוכלו כבר לחזור לפעילות רגילה ותוך שלושה שבועות – למאומצת. הנפיחות תרד בהדרגה והפנים שתראו במראה יהיו אסתטיות ומשודרגות משמעותית. אבל תזכרו שרק אחרי שנה כל הנפיחות תרד והאף יקבל את צורתו הסופית והמעוצבת.

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד