שאיבת שומן ומתיחת בטן

תפיסה רווחת בקרב הציבור הרחב אודות ניתוחים פלסטיים, ובפרט ניתוחים שנועדו לפסל מחדש רקמות שומן (ובראשן שאיבת שומן ומתיחת בטן) גורסת כי הם מיועדים לאנשים ונשים שלא מעוניינים לעשות דיאטה באופן אקטיבי, או כאלה שלא ניסו לרזות באמצעות ספורט. אלא שהאמת היא בדיוק הפוכה – ולמעשה מנתחים פלסטיים אינם מתירים לערוך את הניתוחים הללו למטופלים שלא ירדו באופן משמעותי במשקל בכוחות עצמם.

אז למי מתאימים בעצם ניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן? בעיקר לאנשים ונשים שירדו באופן משמעותי במשקל ואינם מצליחים להיפטר מעודפי שומן ספציפיים, באזורים מסוימים בגוף – כאשר שאיבת שומן מיועדת למי שסובל וסובלת מאזור ספציפי שבו ריכוז שומן ניכר באופן לא פרופורציונלי לשאר אזורי הגוף, ואילו ניתוח מתיחת בטן מתאים במיוחד למי שהשיל או השילה הרבה מאד משקל בזמן קצר (כמו אחרי לידה למשל) ונותרו באזור הבטן תאים עודפים של שומן ועור רפויים, הנראים לרוב כשיפולים בעלי קמטים וללא צורך. אם גם אתם סובלים מאחת או משתי הבעיות הללו יחד, תשמחו לגלות שניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן נועדו בדיוק עבורכם, ובמקרים מסוימים ניתן לבצע אותם אפילו יחד, באותו הניתוח ממש.

מה ההבדל בין שני  הניתוחים?

אם להפריד בין הטיפולים שאיבת שומן ומתיחת בטן לשני סוגי ניתוח מובחנים זה מזה, הרי שבקווים כלליים ניתוח שאיבת שומן נועד לטפל ברקמות שומן עמוקות יחסית וממש לשאוב אותן מהאזור הרצוי, ואילו ניתוח מתיחת בטן נועד לטפל בעיקר באזורים חיצוניים יותר בבטן – בהם השומן נראה כעודף מידלדל ורפוי, שלרוב מוסר גם עם רקמות עור מיותר. בשני הניתוחים ניתן להסיר כמות רבה וניכרת מאד של שומן (ובמתיחת בטן כאמור גם שאריות עור), אולם הדבר יהיה תלוי במצבו הנתון של המטופל: אם הוא או היא סובלים מעודפי שומן רבים מאד, כך בהתאמה יוסרו רקמות רבות מאד במהלך הניתוח. במידה והמטופל או המטופלת אינם סובלים מעודפים רבים מדי של שומן ועור, הניתוחים ייעשו בהיקפים מצומצמים יותר. לכן למעשה לא ניתן לבחור כמה שומן ועור יוסרו מראש – אלא התשובה תהיה תלויה במצבם הפיזי הנתון של המטופלים לפני הניתוח.

איך מתבצעים הניתוחים בפועל?

נהוג להגיד על ניתוח שאיבת שומן כי הוא פחות "פולשני" ממתיחת בטן, וזאת משום שבשונה מזו האחרונה המנתח לא מבצע בו חתכים של ממש. אך למעשה הרקמות המטופלות בניתוח שאיבת שומן הן דוקא אלה העמוקות יותר – כאשר הטיפול בהן נעשה באמצעות מחטים וכלים זעירים המוכנסים מתחת לעור, וכך השאיבה נעשית דרך כמה "נקודות" שבהן בוצעו חתכים זעירים, ולא דרך חתכים נרחבים. כך, בניתוח מתיחת בטן אמנם נעשים חתכים בעור אולם כל הטיפול כולו מבוצע בשכבות החיצוניות יותר של הבטן, ולכן דוקא הוא נחשב לפחות "פולשני", למרות שנעשים בו חתכים כפי שנהוג לתפוס ניתוח כירורגי "קלאסי".

איך אדע מה מתאים לי?

לרוב קל מאד לקבוע לגבי ניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן איזה מהם מתאים ונכון לבצע בכל מטופל ומטופלת, כאשר יש מקרים שבהם רק אחד מהם נדרש ובמקרים אחרים יהיה ניתן וכדאי לערוך את שניהם יחד. ההחלטה המקצועית לכך תיעשה כמובן אך ורק על ידי איש מקצוע מוסמך – רופא פלסטיקאי מומחה המחזיק ברשיון ייעודי ממשרד הבריאות – ולא קוסמטיקאים, רופאים אחרים שאינם מומחים בכירורגיה פלסטית, או כל אדם אחר שאינו בקי ועוסק בתחום באישור. גם אם לפי מראה הבטן נראה שההחלטה לגבי אילו ניתוחים לבצע היא "ברורה" או "מובנת מאליה", חשוב מאד להבהיר כי רק רופא מומחה ומוסמך יכול לקבוע מה הניתוח הנכון והרצוי בכל מקרה ומקרה.

כיצד נראית תקופת ההחלמה משני הניתוחים?

ניתוחי שאיבת שומן ומתיחת בטן אמנם מטפלים שניהם ברקמות חיצוניות יחסית בחלל הבטן, אולם עדיין מדובר בניתוחים כירורגיים לכל דבר – שטיפלו באזורים נרחבים יחסית בגוף (בשונה מהליך נקודתי המתבצע באזור מצומצם כמו ניתוח אף למשל). לכן ההלחמה משניהם אורכת בין שבועיים לחודש, כאשר השאלה מתי לשוב לעבודה ולפעילות תקינה בכלל תהיה תלויה בעיקר בסוג הניתוח שעבר המטופל (כלומר האם מדובר בהיקף ניתוח גדול או קטן), וכן בנתוניו האישיים. גברים ונשים שנוהגים לעשן עשויים להגיב מבחינה רפואית בצורה פחות טובה לניתוח מאשר מי שאינו מעשן, וכן ההסתברות לסיבוכים לאחר הניתוח עשויה לעלות בהתאם.

לכן חשוב מאד שהמטופלים ישקפו לרופא המנתח את מצבם הרפואי בכל שלב – לפניו וגם אחריו, ובכך יעקבו אחר שינויים ותחושות לא צפויות בתקופת ההחלמה. בשני המקרים תוצאות הניתוח הסופיות ייראו רק לאחר מספר חודשים, ויש להתאזר בסבלנות עד לקבלתן. אמנם לא ניתן לצפות באופן מדויק כיצד תיראה הבטן בכל מקרה ומקרה, אך בהחלט ניתן לבצע מראש סימולציה המדמה זאת בקירוב – ובכל ניתוח שהוא, תמיד – התוצאה תהיה ניכרת ואסתטית יותר באופן משמעותי מכפי שהיה לפני הניתוח.

גלילה לראש העמוד