תיקון ניתוח אף

תוכן עניינים מהיר

תיקון ניתוח אף הוא מהניתוחים המורכבים שקיימים. מעבר לאחריות הרבה שנופלת על המנתח, זה שבידיו להפוך את פני המטופל ליצירת אמנות וגם להשחית אותם בתנועה אחת קטנה, הניתוח גם מתבצע על אזור עדין בו צריך לעבוד בצורה מדויקת להפליא. לאור כל זאת ניתוחי אף לא תמיד עוברים בהצלחה ודווקא ברוב המקרים המנתח כלל לא אשם בדבר.

האף שלנו מורכב משלד עצם בחלקו העליון ומסחוס בחלקו התחתון. במשך הניתוח הרופא מבצע שינויים פיזיים במבנה האף – משייף ושובר חלקי עצם אם יש צורך להקטין את האף בחלקו העליון, חותך ומשייף את הסחוס – בשביל לעצב אותו מחדש בחלקו התחתון ואפילו מבצע השתלות סחוס בשביל להגדיל או להרים אזורים מסוימים. עם זאת, אפילו העבודה המדויקת ביותר יכולה לתת תוצאות בלתי צפויות. האף מחלים זמן רב. השיקום הראשוני, בטווח החודש הראשון מהניתוח, הוא הבולט ביותר אבל גם לאחר מכן האף ממשיך להתרפא. בשלב הזה כל המבנה הפנימי שלו "מתיישב" במקומו ומתאחה מחדש. העור שנחתך בניתוח מתעבה ומתאחה גם הוא והאף "מתמקם" בצורתו החדשה. וכאן מתחילה הבעיה.

אי אפשר לנחש איך יתבססו חלקי האף הממוקמים מחדש. יכול להיות שחלקם ינועו מעט כשהנפיחות תרד והעור ימתח. עלולים להישאר מקומות בהם הסחוס שקע או נשארו חלקי עצם בולטים, להיווצר שקעים בצדי האף, האף יכול לקבל נטייה לצד מסוים ולאבד את הסימטריה שלו וקצה האף עלול לנטות למטה או להתעגל יתר על המידה. חוץ מהבעיות הוויזואליות, אלה שנראות בעין, יש סיכוי שהמבנה הפנימי של האף יקרוס, שהעור יתעבה ויצר את מעברי האוויר, שהנחיריים יוקטנו יותר מידי או שמחיצת האף וחלקים נוספים מהמבנה הפנימי יזוזו ממקומם. במקרה כזה הבעיה לא תהיה רק אסתטית אלא פיזיולוגית – קשיי נשימה וסיכויים לזיהומים הם רק חלק מהתופעות העלולות להתרחש.

סטטיסטיקה

קרוב ל 10% ממנותחי האף יצטרכו לבצע ניתוח תיקון בשביל לקבל את התוצאה הרצויה או לתקן את הנזק שנגרם בעקבות הניתוח. רמת התיקונים הנדרשים מתחלקת לשתי קטגוריות:

תיקון פשוט – תיקון זה נעשה כשהאף מקבל את צורתו הסופית, אחרי שההצטלקות הפנימים מסתיימת ולא לפני 6 חודשים מיום הניתוח. בניתוח התיקון מטפלים בבליטות סחוס קטנות, הבדלים קטנים בסימטריה של הנחיריים או חוסר אחידות של העצם בגשר האף שלא נגרמים בגלל רשלנות של הרופא אלא מהווים חלק מהאיחוי של הרקמות. לרוב את התיקון הזה יבצע המנתח שעשה את הניתוח הראשוני ועלותו תהיה נמוכה בהרבה מהניתוח הראשוני.

תיקון מורכב – הניתוח הזה נדרש כשיש נזק רציני למבנה האף, בדרך כלל אחרי הורדה מוגזמת של רקמות (סחוס ועצם) שבעקבותיהם האף נהיה צר מידי ונוצרת בעיה של קשיי נשימה בנוסף לנזק החיצוני שנראה לעין. כאן כבר כדאי לחקור לעומק את תחום ניתוחי האף ולמצוא את הכירורג הכי מוכשר ובעל הניסיון הרב ביותר שאפשר למצוא, הרי הוא יצטרך לעשות עבודת אמנות ולגרום לכם להראות נפלא ולחזור לנשום בחופשיות. המשימה הופכת למסובכת עוד יותר בגלל שאין מידע מספק על מה שביצע המנתח הקודם ויותר מכך, "החומרים" שהמנתח יצטרך בשביל להוסיף נפח לאף ולעצב אותו כבר לא יכולים להילקח מתוך האף עצמו, כמו שעושים בניתוח אף ראשוני. לניתוחים כאלה משתמשים בחלקי סחוס מהאוזן, הצלעות או השכבה החיצונית של הגולגולת. כמובן שלמטופל עצמו יש מילה בעניין ויחד עם הרופא שיבצע את התיקון מגיעים להחלטה על האזור ממנו יילקחו החומרים, על התהליך וכמובן על התוצאה הרצויה. חשוב שיהיו אמון והבנה מלאים בין המטופל לבין המנתח, הרי במהלך הניתוח, כאשר המנתח יתחיל בעבודה ויראה את הנזק שמתחת לפני העור, הוא יצטרך להחליט על תהליכי שיקום נחוצים ולהתאים את שיטת הניתוח למצב הקיים.

ציפיות מהניתוח

כמובן שניתוח שיקום יערוך יותר זמן מניתוח ראשוני ויהיה מסובך בהרבה. כל זה לא פשוט למישהו שכבר נכווה פעם אחת ועוד שילם על כך סכום כסף לא מבוטל, ומוצא את עצמו מול עובדה לא נעימה שהוא הולך לבצע עוד ניתוח בסכום גדול אף מהניתוח הקודם. גם כאן תקשורת עם הרופא היא המפתח להצלחה. בניית תכנית מפורטת, תיאום ציפיות והבנה מה אפשר לתקן ומה לא יעשו את התהליך ברור יותר ויקלו מעט על המטופל שגם ככה נמצא בסערת רגשות.

אפשרויות נוספות

אם הפגמים באף לא משמעותיים, אפשר לפנות לפיסול אף – זהו תהליך בו משתמשים בחומרי מילוי בשביל לתקן את צורת האף. החומר המועדף היום הוא חומצה היאלורונית הקיימת בגוף באופן טבעי. היתרון, וגם החיסרון בשיטה הזו, היא שזהו פתרון זמני. בשביל לשמר את התוצאה יידרשו ביקורים חוזרים והזרקות נוספות. מצד שני – לא יהיה צורך בניתוח ואם התוצאה לא תהיה מספקת אפשר לחכות שהחומצה תיספג, ואת ההזרקה הבאה לעשות בצורה שונה, מה שייתן שליטה טובה בתוצאה. אפשרות זו גם חוסכת את השיקום שאחרי הניתוח ואכזבה נוספת ומצד שני, אם מצאתם מנתח טוב שיוכל לעשות את העבודה בצורה מקצועית, שווה לשקול ניתוח תיקון ולהשיג את אף החלומות לתמיד.

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד