הסכמה מדעת לניתוח פלסטי

girl-2771001_640

מידי שנה נערכים בישראל עשרות אלפי ניתוחים פלסטיים. רגע לפני הניתוח, עליכן יהיה לחתום על הסכמה מדעת לניתוח. מה זה אומר ומה חשוב לדעת בנושא? על כך ועוד – במאמר הבא.

טופס הסכמה לניתוח פלסטי: כל מה שרציתן לדעת אך חששתן לשאול

השלב האחרון רגע לפני הניתוח הפלסטי הוא חתימה על טפסי הסכמה. טפסי הסכמה הם טפסים אשר מפרטים את כל שלבי הניתוח, הסיכונים הכרוכים, עלות הניתוח וכן החלופות לטיפול, כולל באם יש צורך באשפוז. למעשה, ע"פ האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית מדובר בשלב הכרחי וחשוב מאוד אותו חייב לבצע המנתח, וזאת לאור העובדה כי ללא טופס הסכמה מדעת לניתוח עלול להיווצר מצב שבו הטיפול עצמו נחשב כפגיעה באוטונומיה של המטופל, ובגינו המטופל יכול לתבוע את המנתח במסגרת של תביעת רשלנות רפואית. על המנתח מוטלת החובה לספק לכם את מלוא המידע וכן פתח לשאילת שאלות, וזאת באמצעות כתיבה של טופס הסכמה מדעת בכתב ברור וקריא כולל חתימה שלכן כמטופלות. ניתן לקרוא עוד מידע בנושא באתר הזה, וזאת בכדי שתוכלו להכיר את הנושא לעומק ולהבין את ההשלכות הכרוכות בחתימה על הסכם מסוג זה.

מה חשוב לדעת לגבי הסכמה מדעת לניתוח פלסטי?

כאמור, במדינת ישראל נרשם זינוק של עשרות אחוזים בכל הקשור לניתוחים פלסטיים. מדובר בקשת רחבה של ניתוחים אשר נערכים בבתי החולים וע"י מנתחים מוסמכים בלבד. טופס הסכמה מדעת לניתוח פלסטי הוא טופס אשר נועד להבטיח כי אתן כמטופלות מודעות באופן מלא להשלכות הניתוח, כולל תופעות לוואי. לצערנו, ישנם מקרים בהם המטופלים אינם קוראים לעומק את הטופס ובכך חושפים את עצמם לבעיות בעתיד, בשל חוסר בתיאום ציפיות אל מול המנתח או לאחר שלא ניתן להם מלוא המידע הכרוך בניתוח, גם כאשר מדובר בניתוחים קטנים יחסית. משום כך, ניתן לראות עלייה במספר התביעות אשר מוגשות כנגד מנתחים פלסטיים אשר לא החתימו את המטופלים על טופס מדעת לניתוח או לאחר שלא סיפקו את המידע בשיחה מקדימה. 

חתימה על הסכם מדעת לניתוח פלסטי – השלבים הנדרשים 

הסיכונים הכרוכים בניתוח פלסטי יכולים לגרום לנזק משמעותי בעתיד, ולכן חשוב לדרוש מהמנתח שלכם טופס הסכמה מדעת אותו תוכלו לקרוא בבית ובליווי של עורך דין מטעמכם. בנוסף, מומלץ לתאם פגישת ייעוץ רגע לפני הניתוח ולעבור על הסעיפים הבולטים מבחינתכן, וזאת בכדי שתוכלו להבין לעומק את השלכות הניתוח ובעיקר את תהליך ההתאוששות וכן הסיכונים הכרוכים במסגרת הניתוח. בנוסף, לפני הניתוח עברו שוב על הטופס ובדקו כי אתם מבינים היטב כל סעיף, ובמידה ויש שאלות ניתן בהחלט לקבל את התשובות דרך המנתח או דרך אחות מוסמכת אשר קיבלה את ההסכמה להעביר את המידע. בסיום, אתן וגם המנתח תחתמו על המסמך. 

 

גלילה לראש העמוד